Záchrana kamenného sklepa

Objevení, vyčištění a postupná rekonstrukce kamenného sklepa.

 

Nedaleko od kamenné studny se ukrývá krásný historický sklep, původně výměnkářský, později sloužící k uchovávání piva pro hospodu, která se nacházela v zadní světnici obytného domu. Tento sklep byl ovšem při rekonstrukci v osmdesátých letech zcela zasypán sutí a všemožným nepořádkem tak dokonale, že se po něm doslova "slehla zem". Až na upozornění místních občanů, kteří sklep ještě pamatovali, byl několika nákopovými sondami lokalizován, a poté bylo započato s "ručním" vynošením cca tří nákladních aut suti.

V současné době je sklep vyčištěn a čeká na svoji opravu  (pokleslá klenba v přední části z důvodu vybourání vstupního portálu a stržení stropu před vstupem do sklepa). Tato destrukce byla provedena v již zmiňovaných osmdesátých letech z důvodu lepšího zasypávání tohoto krásného sklepa.

 

Několik let jsem snil o nalezení, prováděl jsem různé sondy a stále nic, až jednou přišel na návštěvu místní občan pan Huml, který si sklep pamatoval za svého mládí a s přesností deseti centimetrů nám lokalizoval vstup.

 

Postupně jsme vynášeli obrovské množství suti mezi níž sa nalézalo také 20 ks zcela ztvrdlých pytlů 
s cementem.

 

Uvnitř sklepa jsme nalezli pár zajímavých artefaktů, které pro nás mají cennou vypovídací hodnotu. 
Vše ostatní byla suť a všemožné harampádí.

 

Po částečném vyklizení.

 

Vyčištěný vstup do sklepa.

 

Vyčištěný sklep se studánkou a odkládacím výklenkem.

 

Sklep je v momentálně vyčištěn a problematická klenba při vstupu zafixována podpěrou
Nejdříve je, ale potřeba dokončit záchranný transfer roubeného špýcharu z Cekova, jehož podsíň bude zakrývat vstupní schodiště. Teprve poté je možno zahájit obnovu vstupu a klenby.

   

Sklep je zastřešen, připravujeme aktualizaci této prezentace.

26.1.2014 upravil Jiří Klimeš

 

Zpět na začátek rubriky